JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

elektív mutizmus

elektív mutizmus szó jelentése

Az "elektív mutizmus" a kommunikációs rendellenességek közé tartozó kifejezés, amelyet a gyermekkorban megfigyelt beszédhiányra használnak. A jelenség lényege, hogy a gyermek normális beszédképességgel rendelkezik, azonban bizonyos helyzetekben vagy társas interakciókban nem képes megszólalni. Az elektív mutizmust általában olyan helyzetekre korlátozzák, amelyekben a gyermek szorongást vagy stresszt él át, például iskolai órákon, idegenek jelenlétében vagy társas eseményeken. Az elektív mutizmus általában kezdődik a gyermekkorban, és hosszabb időszakokra is fennállhat. A pontos okai nem teljesen tisztázottak, azonban a szakemberek több tényezőt tartanak felelősnek a kialakulásáért. Ez lehet genetikai hajlam, szorongásos zavarok, traumák vagy nehéz érzelmi helyzetek. A kezelése általában pszichoterápiát és beszédelméleti módszereket foglal magába. Fontos az érintett gyermek támogatása és megértése, valamint a biztonságos környezet megteremtése a számára, hogy fokozatosan feloldódhasson a szorongás és visszanyerhesse a beszédkészségét.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "elektív mutizmus" kifejezés az angol "elective mutism" fordítása, amelyet először 1980-ban alkalmazott a pszichológus Margaret A. Morehead. Az elektív mutizmus egy olyan szorongásos zavar, amelyben a gyermek vagy felnőtt szándékosan és ismételten nem beszél bizonyos helyzetekben, például iskolában vagy közösségi eseményeken.

Az "elektív" szó jelentése "választott" vagy "kiválasztott". Ez utal arra, hogy az egyén aktívan választja meg, hogy nem beszél bizonyos helyzetekben. A "mutizmus" pedig a latin "mutus" szóból ered, ami "néma" vagy "csendes" jelentést hordoz.

A kialakulását tekintve az elektív mutizmus hátterében általában szorongás áll. Az okok nem teljesen tisztázottak, de a pszichológusok és pszichiáterek úgy vélik, hogy genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak. Az elektív mutizmus gyakran társul más szorongásos zavarokkal, például szociális szorongással vagy elválási szorongással.

Az elektív mutizmus kezelése komplex lehet, és általában pszichoterápiát és szorongáskezelő technikákat foglal magában. A korai felismerés és intervenció segíthet a gyermeknek vagy felnőttnek abban, hogy megtanuljon kommunikálni és leküzdeni a szorongást, ami hozzájárulhat a jobb életminőséghez és az interperszonális kapcsolatok javulásához.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az elektív mutizmus egy olyan szorongásos zavar, amelyben a gyermek bizonyos helyzetekben nem tud beszélni.
2. Az elektív mutizmus jellemzően akkor jelentkezik, amikor a gyermek olyan társadalmi környezetben van, ahol nyomás nehezedik rá.
3. A legtöbb elektív mutizmussal élő gyermek az iskolai környezetben tapasztal beszédproblémákat.
4. Az elektív mutizmus általában önkorlátozó viselkedési mintázattal jár, a gyermek szándékosan kerüli a kommunikációt.
5. Az elektív mutizmus sok esetben fokozatosan alakul ki, kezdve a szótlansággal bizonyos helyzetekben, majd kiterjedhet más helyzetekre is.
6. Az elektív mutizmus pszichoterápiás kezelésének célja a gyermek önbizalmának és kommunikációs képességének erősítése.
7. Az elektív mutizmus hosszú távú hatása lehet az érintett személy szociális kapcsolataira és általános életminőségére.
8. Az elektív mutizmus diagnózisát pszichiáter vagy pszichológus végezheti meg speciális vizsgálatok és megfigyelések alapján.
9. Az elektív mutizmus kezelése általában hosszú távú, és gyakran magába foglal terápiás munkát a gyermekkel és az őt körülvevő családdal is.
10. Az elektív mutizmus kezelésében a szülők aktív részvétele elengedhetetlen, hiszen a támogató környezet segítheti a gyermek kommunikációs képességeinek fejlődését.

Rokonértelmű szavak

választott némaság, önkéntes csend, önkéntes hallgatás

Fonetikus átírás

El-eck-teev mew-tea-smoos

Betűrendben közeli szavak

elégikus, elégséges, elégtétel, elegy, eleinte, elektív mutizmus, elektív_mutizmus, elektor, elektród, elektrolízis, élelmiszerüzlet,